טקס בר מצווה בכותל

03/09/2015

על משמעות העלייה לתורה

עיקרו של טקס בר המצווה הוא העלייה לתורה. לפי המסורת קוראים בתורה בשבתות, בימי שני וחמישי, בחגים ובמועדים. התפילה בשבת מחולקת לשלושה חלקים, תפילת שחרית, קריאת התורה וההפטרה ותפילת מוסף. בשבת קוראים את כל הפרשה ובימי שני וחמישי קוראים חלק קצר מפרשת השבוע של אותו השבוע, לפי המסורת נהוג לקרוא לפחות עשרה פסוקים. כאשר רוצים לקיים את טקס העלייה לתורה על יד הכותל, אפשר לקיים אותו ביום שני או רביעי, הימים שבהם מוציאים את ספרי התורה וקוראים בהם.

מושגים שחשוב להכיר

את התפילין מניח נער בר המצווה כבר לפני תפילת שחרית. לכל עדה יש מסורת שונה מתי מניחים תפילין בפעם הראשונה. אצל עדות אשכנז נוהגים להניח תפילין חודש לפני התאריך שבו ימלאו לנער שלוש עשרה שנים ואצל חלק מעדות ספרד יום אחד בלבד לפני התאריך.

בימי שני וחמישי מתקיימת קריאה מקוצרת. בימים אלו קוראים רק שלושה חלקים מפרשת השבוע. את הפרשה המלאה של אותו שבוע יקראו בשבת הקרובה בבית הכנסת.

יש נערים הקוראים את כל הקריאה בתורה, יש הקוראים רק חלק ממנה. טקס העלייה לתורה אינו מחייב קריאה בתורה. מספיק לעלות לתורה ולברך את הברכות הנהוגות לפני הקריאה ולאחריה. אם יחליט נער בר המצווה כי הוא רוצה לקרוא בתורה, הוא ילמד איך לקרוא באמצעות מדריך מיוחד או רב שיכין אותו לקריאה. חשוב לדעת כי לקריאה בתורה יש ניגון מיוחד, בתורה אין סימני ניקוד או פסיק, אלא סימנים הנקראים טעמי המקרא .

כאשר עורכים טקס בר מצווה בכותל עם בני המשפחה מחלקים את הכיבודים, התפקידים, בין המוזמנים ובני המשפחה. חלק מהם יתכבדו באמירת הברכות לפני הקריאה ולאחריה, נוסף על חתן בר המצווה, חלק יתכבדו בפתיחת ארון הקודש או בהוצאת ספר התורה ובהכנסתו חזרה לארון לאחר סיום הקריאה.

מפטיר זוהי העלייה האחרונה לתורה, היא נקראת כך משום שהיא מפטירה אותנו מהפרשה.

הפטרה היא קטע קריאה מספרי הנביאים, קטע שתוכנו מתקשר לפרשת השבוע. גם לפני ההפטרה ולאחריה יש ברכות מיוחדות. חשוב לציין כי מפטיר והפטרה נהוגים רק בשבתות כאשר קוראים את כל הפרשה.

מנהג יפה ומרגש הוא זריקת סוכריות וממתקים על חתן בר המצווה לאחר העלייה לתורה. העלייה לתורה היא מאורע משמח וכחלק מהבעת השמחה נוהגים לזרוק סוכריות. זורקי הסוכריות שמחים, הנער החוגג שמח וכל מי שמלקט את הסוכריות שמח.

טקס בר מצווה בכותל
5 (100%) 1 vote

0 הערות על מאמר זה

תגובה סגורה!

ביקורות

 •  1 מסעדת מרבד הקסמים

  מסעדת מרבד הקסמים

  קינג גורג 16, ירושלים
  מנהל אתר quote חיפשתי לעשות אירוע בר מצווה לבן שלי, לאחר שהתייעצתי עם קרובי משפחה הם המליצו לי בחום על מרבד הקסמים התקשרתי וקבעתי מועד לאירוע, האירוע היה מפנק מאוד, הצוות היה אדיב ומקצועי והאוכל היה ברמה גבוה. ממליצה בחום, רחל כהן.
  ב 12/03/2016
 •  1 ג'ימייקה מתופפים
  מנהל אתר quote למתופפי ג'מייקה המדהימים!!! תודה רבה מקרב לב, על אירוע מדהים ומלא שמחה מאיה ועמית, והמשפחות..
  ב 22/11/2015
 •  1 מסעדת מונטיפיורי בכותל
  מנהל אתר quote מוריאל וצוות מונטיפיורי היקרים! תודה רבה על אירוע נפלא! חגגנו אצלכם את בת המצווה של ביתנו שירה. בזכותכם האירוע היה נפלא. האווירה, האוכל והשירות תרמו מאוד להצלחת האירוע. בעיקר רצינו להודות לכם על האכפתיות והיחס החם ועל כך שכל בקשה או דרישה שלנו נענתה בשמחה רבה וברוחב לב. מאחלים לכם שתמשיכו לשמח ולשמוח. בהערכה רבה, ניר והדס גרוסמן.
  ב 18/11/2015
 • מנהל אתר quote מיכאל ואביה יליזרוב‏ ‏11 דצמבר 2014‏ ב-‏23:25‏ קבלת הילדים לפני מסיבת חומש לילדי כיתה ב בית ספר גורדון- ממלכתי בבת ים בהובלת בנות שירות הלאומי אומ"ץ ובליווי רפאל הפקות אירועים!! אין עליכם! אתם צוות מנצח! איזה עוצמות, איזה ריגוש! מחכים לאירוע הבא..
  ב 17/11/2015

מאמרים אחרונים