שאלות ותשובות בנושא רב לבר מצווה

27/08/2015
 • איך לבחור את הרב המתאים?

אם יש לכם רב בקהילה העוסק בהכנת נערים לבר מצווה, כדאי לפנות אליו.

אם אינכם מכירים רב תוכלו לבקש המלצות או להיעזר באתרי האינטרנט העוסקים בתחום. באופן כללי חשוב לבחור רב מהעדה שלכם, המכיר את המסורת ואת מנהגי העדה.

 • מהו תפקידו של הרב בטקס בר המצווה?

הרב ממלא מספר תפקידים חשובים. הוא מלמד את הנער לקרוא בתורה, את הטעמים ואת הניגון בהתאם לעדה ולמסורת. הוא מסביר לנער את המושגים החשובים כמו מפטיר, הפטרה, טעמי המקרא, ברכות לפני קריאת התורה ולאחריה והנחת תפילין. לעתים הרב גם מנהל את טקס העלייה לתורה.

 • האם חייבים ללמוד לבר מצווה אצל רב או שאפשר ללמוד גם אצל מי שאינו רב?

כדאי ללמוד אצל רב מוסמך. חוץ מלימוד הקריאה בתורה יש הלכות רבות הקשורות לטקס קבלת עול המצוות כמו הלכות תפילין, ציצית, תפילה ועוד. כדאי מאוד שרב מוסמך ידריך אתכם.

 • כמה זמן לפני בר המצווה צריך להיפגש עם הרב?

רצוי להתחיל כשלושה עד ארבעה חודשים לפני מועד העלייה לתורה.

 • האם אפשר לערוך סעודת מצווה ברחבת הכותל לאחר הטקס?

חשוב לעשות סעודת מצווה ביום העלייה לתורה, אך בדרך כלל אי אפשר לערוך אותה ברחבת הכותל. קרוב לכותל המערבי יש אולמות ומסעדות המתמחים בסעודות לבר מצווה, תוכלו לבחור את המקום המתאים ביותר.

 • כמה זמן לפני העלייה לתורה צריך להתחיל להניח תפילין?

לעדות השונות יש מנהגים שונים. יש הנוהגים להניח תפילין שלושים יום לפני התאריך ויש הנוהגים יום אחד לפני העלייה לתורה.

 • האם חובה לקרוא את הפרשה או שאפשר להסתפק רק בקריאת ההפטרה?

זה תלוי במנהג, יש משפחות הנוהגות לקרוא את כל הפרשה ויש הנוהגות שחתן הבר מצווה קורא רק את ההפטרה או מסתפק רק באמירת הברכות לפני הקריאה בתורה.

שאלות ותשובות בנושא רב לבר מצווה
5 (100%) 1 vote

0 הערות על מאמר זה

תגובה סגורה!

ביקורות

 •  1 מסעדת מרבד הקסמים

  מסעדת מרבד הקסמים

  קינג גורג 16, ירושלים
  מנהל אתר quote חיפשתי לעשות אירוע בר מצווה לבן שלי, לאחר שהתייעצתי עם קרובי משפחה הם המליצו לי בחום על מרבד הקסמים התקשרתי וקבעתי מועד לאירוע, האירוע היה מפנק מאוד, הצוות היה אדיב ומקצועי והאוכל היה ברמה גבוה. ממליצה בחום, רחל כהן.
  ב 12/03/2016
 •  1 ג'ימייקה מתופפים
  מנהל אתר quote למתופפי ג'מייקה המדהימים!!! תודה רבה מקרב לב, על אירוע מדהים ומלא שמחה מאיה ועמית, והמשפחות..
  ב 22/11/2015
 •  1 מסעדת מונטיפיורי בכותל
  מנהל אתר quote מוריאל וצוות מונטיפיורי היקרים! תודה רבה על אירוע נפלא! חגגנו אצלכם את בת המצווה של ביתנו שירה. בזכותכם האירוע היה נפלא. האווירה, האוכל והשירות תרמו מאוד להצלחת האירוע. בעיקר רצינו להודות לכם על האכפתיות והיחס החם ועל כך שכל בקשה או דרישה שלנו נענתה בשמחה רבה וברוחב לב. מאחלים לכם שתמשיכו לשמח ולשמוח. בהערכה רבה, ניר והדס גרוסמן.
  ב 18/11/2015
 • מנהל אתר quote מיכאל ואביה יליזרוב‏ ‏11 דצמבר 2014‏ ב-‏23:25‏ קבלת הילדים לפני מסיבת חומש לילדי כיתה ב בית ספר גורדון- ממלכתי בבת ים בהובלת בנות שירות הלאומי אומ"ץ ובליווי רפאל הפקות אירועים!! אין עליכם! אתם צוות מנצח! איזה עוצמות, איזה ריגוש! מחכים לאירוע הבא..
  ב 17/11/2015

מאמרים אחרונים